Jakie okno wybrać na poddasze?

Poddasze użytkowe bardzo łatwo oświetlić, poprzez zamontowanie odpowiednich okien dachowych. Ważne jest jednak to,aby wybrać ich odpowiedni typ i zamontować je w odpowiednim miejscu.

Jak wybrać i w którym miejscu zamontować okna dachowe?

Decyzja o kupnie odpowiedniego modelu okna dachowego oraz miejscu jego umieszczenia powinna być uzależniona od takich czynników jak:

  • Odpowiednie nasłonecznienie poddasza – zależne w szczególności od stron świata, na które dana nieruchomość jest nakierowana. Najlepiej jest umieścić okna po obu stronach dachu, tak by ilość światła słonecznego była równomiernie rozłożona po całym poddaszu.
  • Atrakcyjność widoku, po umieszczeniu okna w danym miejscu. Ważne jest to, aby były one zamontowane na właściwej wysokości. Przyjmuje się, że najlepiej jest, gdy dolna krawędź okna jest zamontowana na wysokości 100-150 cm od podłogi. Wszystko zależy jednak od kąta nachylenia dachu oraz wielkości i ilości okien na poddaszu.
  • Bezpieczeństwo i wygodę obsługi danego modelu okna. Duże znaczenie ma umiejscowienie uchwytu otwierającego okno na odpowiedniej wysokości. Zbyt nisko, a w szczególności zbyt wysoko osadzona klamka, znacznie zmniejsza komfort z użytkowania okna dachowego. Należy też zwrócić na możliwość swobodnego obracanie oknem. Im bardziej będzie ono mobilne, tym łatwiej można je wyczyścić. Pod tym względem najlepiej jest, gdy okno jest obrotowo – uchylne.

Rodzaje okien dachowych

Wśród okien dachowych wyróżnia się ich kilka rodzajów, o różnej specyfice:

  • Obrotowe – są najczęściej montowanym typem okien dachowych. Warto je jednak montować odpowiednio wysoko, jej dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości co najmniej 150 – 160 cm od podłogi. Otwierając okna obrotowe łatwo bowiem się o nie uderzyć.
  • Wysokościowe – działają na identycznej zasadzie, co okna obrotowe. Jednak ich oś obrotowa znajduje się znacznie wyżej. Dzięki temu okna wysokościowe można zamontować nieco niżej niż obrotowe, bez obaw o to, że się o nie zawadzi.
  • Przesuwno-uchylne – sposób jego działania jest podobny do okien wysokościowych. Okno przesuwno-uchylne umożliwia jednak wysunięcie skrzydła do przodu.
  • Obrotowo-uchylne – dają one możliwość większej regulacji, co sprawia, że są bardziej wygodne w użytkowaniu.
  • Balkonowe – oba skrzydła okien otwierają się, tworząc swego rodzaju balustradę.
  • Kolankowe – podobnie jak okna balkonowe, również okna kolankowe są zbudowane z dwóch części. Okna kolankowe można zamontować, jedynie wtedy, gdy na poddaszu są ścianki kolankowe. Takie okna mają istotne zalety. Po pierwsze, znacznie zwiększają poziom oświetlenia poddasza, a po drugie prezentują się bardzo okazale.
  • Energooszczędne – także okna dachowe mogą cechować się bardzo dobrym współczynnikiem energooszczędności.
  • Przeciwdziałające parowaniu szyb – takie okna sprawdzą się szczególnie dobrze w poddaszach, w których poziom wilgotności jest wysoki.

Warto także rozważyć kupno okien sterowanych elektronicznie, które zwiększają komfort użytkowania. Naturalnie wiążą się one jednak z większym kosztem inwestycyjnym oraz eksploatacyjnym.

Okna dachowe potrzebują dobrych zasłon

Aby móc swobodnie regulować ilością przenikającego światła przez okna dachowe należy zamontować odpowiednie zasłony takie jak markizy, żaluzje, czy też rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie moskitiery.