Czym zasłonić okna?

Choć obecnie panuje tendencja, do odsłania okien, to jednak wciąż w większości polskich mieszkań są one zasłonięte. Firany, klasyczne zasłonki, a także żaluzje oraz rolety można spotkać niemal w każdej nieruchomości. Jakie są zaś wady i zalety poszczególnych sposobów zasłaniania okien?

Dobra zasłona jest ładna, ale także i praktyczna

Zasłona okienna powinna być ładna oraz komponować się z ogólnym stylem panującym w danym pomieszczeniu. Równie ważne jest to, aby była ona funkcjonalna. Zasłona powinna dawać możliwość jej swobodnej regulacji, a przy tym musi zabezpieczać domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem. W praktyce ważne jest także to, aby dany typ zasłony okiennej można było łatwo i szybko wyczyścić.

Warto także dopasować zasłonę okienną do swych preferencji i trybu życia. Firany są wypełnione szczelinami, z tego powodu firana nigdy skutecznie nie pochłonie wszystkich promieni słonecznych. Firanę najlepiej więc stosować w połączeniu z zasłonami lub w zacienionych miejscach np. od północnej strony. Niestety firanki łatwo się brudzą, z drugiej strony dość łatwo można je wyczyścić. W tym celu wystarczy je odkurzyć, a przynajmniej raz w roku wyprać. Dość podobnie jest z klasycznymi materiałowymi zasłonami. Jednakże, w porównaniu do firan, są one wstanie skutecznie pochłonąć całe promieniowanie słoneczne. Muszą być jednak one wtedy uszyte z odpowiednio grubego materiału.

Jeżeli ktoś pracuje w nocy, a śpi w dzień, to doceni grube zasłony takie jak zaciemniające rolety. Zablokują one promienie słoneczne i umożliwią spokojny sen w trakcie dnia. Generalnie rolety są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Potrafią pochłonąć wszystkie promienie słoneczne, są łatwe w obsłudze i dość prosto można je wyczyścić. Co więcej, nowoczesne rolety dostępne są w wielu wzorach i barwach, co ułatwia wybór takiego modelu, który idealnie komponuje się ze stylem danego pomieszczenia. Szczególnie warte polecenia są tzw. rolety rzymskie, które cechuje podwyższona odporność na promieniowanie ultrafioletowe oraz pranie. Co więce, rolety rzymskie są wyjątkowo eleganckie.

Miłośnicy umiarkowanej ilości słońca docenią zaś żaluzję i możliwość manewrowania ich szczebelkami, a co za tym idzie, ilością docierających promieni słonecznych. Warto też zwrócić uwagę, że coraz większą popularnością cieszą się żaluzje z pionowymi, a nie poziomymi szczebelkami. Czyszczenie poszczególnych szczebli żaluzji poziomych może być czasochłonnym i frustrującym zajęciem. Można się jednak zaopatrzyć w specjalne szczotki przystosowane do ich czyszczenia. Również czyszczenie żaluzji pionowych może być dość problematyczne i wymagać użycia np. sprężonego powietrza. Kolejnym minusem żaluzji jest także to, że nie należą do najładniejszego typu zasłon. Obecnie zaleca się używanie żaluzji jedynie w pomieszczeniach roboczych takich jak kuchnia oraz gabinetach.