Okna PCV czy drewniane?

Pytanie: Okna plastikowe czy drewniane przypomina pytanie, o to, czy lepszy jest kot, czy pies. Nie ma na nie odpowiedzi, z którą wszyscy się zgodzą. Jednak przed wybraniem okien PCV lub drewnianych warto sobie zdawać sprawę z różnic pomiędzy nimi.

„Przecież okna PCV są lepsze!”

Okna drewniane były w Polsce popularne w czasach komunizmu. Były one jednak wykonane w kiepski sposób i często się psuły. W latach 90’ oraz na początku XX wieku znacznie częściej używano okien plastikowych, argumentując to tym, że są one znacznie lepsze, niż te drewniane produkowane w czasach PRL.

Obecnie jednak zarówno okna plastikowe, jak i drewniane są równie dobre i wytrzymałe, cechują je bardzo zbliżone parametry szczelności oraz akustyki. Zaletą okien drewnianych jest jednak obecnie to, że na ogół mają one wytrzymalsze ramy. Ponadto okna PCV są bardziej podatne na odkształcanie. Z drugiej strony okna drewniane trzeba, co kilka lat odnawiać. Również cena przemawia na korzyść okien plastikowych, jednakże różnice cenowe pomiędzy oknami PCV a drewnianymi są obecnie bardzo małe.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach, okna plastikowe zapewniają praktycznie identyczną jakość, co okna drewniane, a różnice cenowe pomiędzy nimi są minimalne. Wybór powinien więc zależeć tylko od indywidualnych preferencji.