Ile ciepła ucieka przez okna?

Okna przepuszczają średnio pięć razy więcej ciepła niż ściany, czy dach. Jako że okna stanowią około 20% powierzchni ścian zewnętrznych, to ucieka przez nie bardzo dużo ciepła. Warto więc zainwestować w odpowiednie okna, które ograniczą straty cieplne.

Okno, oknu nie równe

Ważne jest zamontowanie odpowiednich okien. O ile ściany można zawsze ocieplić poprzez nałożenie lepszej izolacji, o tyle nie można już praktycznie zmniejszyć strat cieplnych, we wcześniej wmontowanych oknach. Warto więc zainwestować w okna, które charakteryzuje możliwie najwyższy stopień energooszczędności.

Z drugiej strony trzeba też liczyć się z kosztami. Energooszczędne okna są bowiem znacznie droższe niż te standardowe. Inwestycja w takie okna przepuszczające mniej ciepła zwracają się, jednakże na ogół ma to miejsce dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Energooszczędność okien można dość łatwo porównywać, przy pomocy wskaźników energochłonności poszczególnych modeli.

Kupno okien powinno być przemyślane

Należy więc kupować mądrze i nie wierzyć słowom sprzedawcom okien, którzy czasem twierdzą nawet, że ich energooszczędne okna, kosztujące dwa razy więcej niż okna tradycyjne, zwrócą się już po pierwszym sezonie grzewczym. Najlepiej zaś okna kupować jesienią. Wtedy to można liczyć na znaczne upusty cenowe, a i pogoda jest odpowiednia, aby je zamontować.