Kiedy warto zamontować okna trzyszybowe?

Do niedawna niemal wszystkie okna były dwuszybowe. Wraz ze wzrostem popularności budowy domów energooszczędnych coraz popularniejsze stają się także okna trzyszybowe. Kiedy jednak naprawdę warto w nie zainwestować?

Dlaczego warto rozważyć kupno okien trzyszybowych?

Dodatkowa szyba w oknie to dodatkowa bariera, która zmniejsza utratę ciepła z wnętrza danego pomieszczenia. Zaletą okien trzyszybowych jest właśnie to, że cechuje je lepszy współczynnik przenikania ciepła, są więc bardziej energooszczędne.

Naturalnie dodatkowa szyba z oknem oznacza również znacznie wyższy koszt inwestycyjny. W praktyce okna trzyszybowe są koniecznością przy budowie domów pasywnych. Jednakże w tradycyjnych i starszych budynkach wciąż lepszym wyborem pozostają okna dwuszybowe, ponieważ są one o wiele tańsze. Co prawda różnice cenowe pomiędzy oknem dwuszybowym, a trzyszybowym mogą nie być duże, to jednak pomnożone przez liczbę okien w danym domu mogą stać się już bardzo odczuwalne.

Warto też zwrócić uwagę na to, że nie liczy się tylko i wyłącznie liczba szyb, ale także ich jakość. Zdarza się, że okna dwuszybowe cechują lepsze parametry energooszczędne niż okna trzyszybowe. Przed podjęciem decyzji o kupnie danego modelu warto więc porównać wszystkie parametry i cenę danego okna. Równie ważne co wybór odpowiedniego okna jest również jego właściwe zamontowanie.