Dlaczego odzież robocza ochronna jest ważna w miejscu pracy

Ochronne ubranie robocze w miejscu pracy odnosi się do odzieży, kasków czy gogli. Zostało ono zaprojektowane w celu ochrony pracownika przed substancjami przenoszonymi drogą powietrzną, substancjami chemicznymi, elektrycznymi, cieplnymi i biologicznymi. Tego typu ubrania są noszone w celach nie tylko zdrowotnych, ale też w związku z bezpieczeństwem w miejscu pracy. Dlaczego ubranie robocze jest tak ważne? Przede wszystkim zapewnia ochronę i zmniejsza narażenie pracowników na zagrożenia związane z wykonywanym zawodem. Praktyka stosowania odzieży ochronnej nie zawsze ma na celu zabezpieczenie człowieka przed wszelkimi możliwymi urazami, jednak niesie ona ze sobą minimalizację skutków potencjalnego wypadku. Oczywiście nic nie jest w stanie zastąpić zdrowego rozsądku. Trzeba umieć zachować trzeźwość umysłu i mieć głowę na karku. Regularne oceny ryzyka na danym stanowisku są ważne dla określenia charakteru każdego dostępnego niebezpieczeństwa i związanego z nim zagrożenia. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo w miejscu pracy zależy przede wszystkim od nas i od naszego zachowania. Jeżeli sami nie będziemy ostrożni, to na pewno żadna ochrona nam nie pomoże.

Rodzaje zagrożeń w pracy

Środki chemiczne rozprowadzane poprzez zanieczyszczone powietrze, aerozole lub rozpryski powodują choroby takie jak rak, lub atopowe zapalenie skóry. Promieniowanie ultrafioletowe czy słoneczne i wysoka temperatura również mogą uszkodzić naszą cerę, a urazy spowodowane mechanicznie mogą występować w postaci otarć, stłuczeń i skaleczeń. Na ratunek przychodzi nam wtedy przemysł odzieżowy. Mocne rękawice gumowe, które są odporne na ciepło lub przecięcie, a także fartuchy robocze zapewniają podstawową ochronę. Zranienie w miejscu pracy, podczas gdy cząsteczki mogą dostać się na przykład do oczu, może być bardzo poważne. Urazy oka, oparzenia chemiczne, nieodpowiednie czynniki termiczne i biologiczne również powodują obrażenia tego narządu. Ochrona oczu w połączeniu z osłonami twarzy zapewnia bezpieczeństwo przed praktycznie wszystkimi formami zagrożeń. W przypadku ochrony nie tylko oczu, ale też układu oddechowego zaleca się zakrywanie całej twarzy specjalnymi maskami. Jeśli natomiast pracujemy w miejscu, gdzie maszyny wydają naprawdę głośne dźwięki, musimy zadbać o uszy. Zbyt wysokie poziomy hałasu mogą powodować uszkodzenie tej części ciała. Ochronne ubranie robocze na uszy składa się z nauszników lub zatyczek. Nakrycia głowy takie jak kaski, zapobiegają urazom głowy pracowników placów budowy czy kopalni.

Dlaczego firmy powinny inwestować w odzież ochronną?

Pracodawcy dostrzegają konieczność zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom nie tylko w celu chronienia ich przed wykonywaniem zadań w środowisku wysokiego ryzyka, ale także z powodu ustawowych wymogów w kontekście odzieży ochronnej. Kolejnym powodem może być również wydajność w miejscu pracy. Kiedy pracownik musi wykonać zadanie w ryzykownym otoczeniu i nie czuje się całkowicie chroniony, będzie zwracał uwagę na bezpieczeństwo, zamiast wykonywać zlecenie tak wydajnie i skutecznie, jak tylko może. Zaopatrzenie go w podstawowe, ochronne ubranie robocze pomoże w pokonaniu tego zagrożenia, ale czy naprawdę dzięki temu pracownik zawsze stanie się wydajniejszy? Co, jeśli na przykład robotnicy pracują w gorącym otoczeniu, a ich strój jest wykonany z naturalnych włókien, które pochłaniają pot? A może ruch zatrudnionego jest ograniczony, ponieważ obuwie do pracy jest niewygodne? Rozważając zakup nowych ubrań dla firmy, kierownictwo oceni najlepsze opcje, biorąc pod uwagę także kwestie wydajności. Jeśli poziom pracy można poprawić dzięki droższym ubraniom ochronnym, ich większy koszt może być w pełni uzasadniony.