W nowoczesnych domach coraz częściej spotkać można drzwi przeszklone, a nawet drzwi niemal całkowicie zbudowane ze szkła. Okna w drzwiach mogą być bardzo szykowne, czy jednak na pewno warto je montować w swojej nieruchomości?
Jakie są zalety drzwi częściowo przeszklonych?
Drzwi z szybami wyglądają bardzo ładnie i oryginalnie. W dodatku, dzięki nim pomieszczenia stają się zdecydowanie jaśniejsze, ponieważ dociera do nich znacznie więcej światła. Co równie ważne, przeszklone drzwi optycznie zwiększają powierzchnię danego pomieszczenia. Szczególnie często montuje się więc drzwi przeszklone w mniejszych pomieszczeniach, w których jest dość ciemno, bo np. brakuje klasycznych okien ściennych. Zamiast okien w drzwiach, można użyć także luster.
W łazienkach dobrze zaś sprawdzą się drzwi, z małymi okienkami. W ten sposób widok zapalonego światła oznaczał będzie, że jest ona zajęta. Drzwi przeszklone dobrze sprawdzają się także w przypadku drzwi łączących pomieszczenia o podobnym celu użytkowania np. między kuchnią a jadalnią.
Czy warto montować drzwi wykonane w pełni ze szkła?
Coraz częściej montuje się nie tylko drzwi z oknami, ale także całkowicie szklane drzwi. Aby były one bezpieczne, powinny być wykonane z „bezpiecznego szkła”, takiego jak szkło hartowane, czy też szkło klejone. Dzięki temu nawet w razie ich zbicia, ryzyko uszkodzenia ciała domowników bądź zwierząt domowych są minimalne. Mimo tego drzwi szklane wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Trzeba się nimi posługiwać dość delikatnie, nie wolno nimi trzaskać, należy też uważać na przeciąg w pomieszczeniach. Niestety, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, drzwi szklane są dużo bardziej awaryjne niż jego tradycyjny odpowiednik. Warto też zainwestować w drzwi bardziej odporne na stłuczenie jej elementów szklanych.
Wybierając w pełni szklane drzwi, trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni kompromis pomiędzy przepuszczalnością światła a zasłaniającą funkcją drzwi. W pełni przezroczyste drzwi nie zapewnią intymności, nie sprawdzą się więc np. w toalecie. Z drugiej strony nazbyt przyciemnione szklane drzwi, nie przepuszczą dużo światła do danego pomieszczenia, a to przecież ich podstawowa zaleta.
Kiedy nie warto stosować drzwi przeszkolonych?
Drzwi przeszklone nie wszędzie się sprawdzą, ponieważ zapewniają one mniejszą izolację termiczną oraz akustyczną. Nie warto więc ich stosować np. w sypialni oraz pokojach, gdzie przebywają hałaśliwe dzieci. Drzwi przeszklone to także kiepski pomysł w przypadku drzwi wejściowych – nie zapewnią one odpowiedniej ochrony przed włamywaczami. Również w przypadku drzwi do spiżarni, garażu, garderoby, czy pralni lepiej sprawdzą się tradycyjne drzwi.