Sposoby na wilgoć i zaparowane okna

Zaparowane okna domowe mogą być dość irytujące. Szczególnie w okresie jesieni oraz zimy małe kropelki wody mogą zakrywać całe okna. Zaparowanie szyb nie jest na ogół wynikiem wady samego okna ani złego montażu. Szyby są zaparowane z przyczyn naturalnych, na szczęście na ogół można sobie skutecznie poradzić z tym problemem.

Czemu szyby parują?

Szyby parują głównie z trzech powodów:

  • Wysokiej wilgotności powietrza.
  • Znacznej różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem budynku a temperaturą panującą na zewnątrz.
  • Czynności wykonywane przez ludzi, takie jak gotowanie, prasowanie, czy też pranie.

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach powoduje nie tylko zaparowanie szyb, ale może być także przyczyną powstania pleśni oraz grzybów, uszkadzać sprzęty domowy (szczególnie elektroniczne), wywoływać choroby i alergie u domowników, a nawet uszkadzać konstrukcję budynków.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza?

W celu uniknięcia zaparowania szyb oraz pozostałych skutków nadmiernej wilgotności w mieszkaniu, należy odprowadzać nadmiar wilgoci z mieszkania poprzez:

Efektywny system wentylacyjny

Regularne, krótkotrwałe i intensywne wietrzenie pomieszczeń – tak, aby umożliwić przepływ powietrza, a jednocześnie nie dopuścić do zbytniego wychłodzenia pomieszczenia (szczególnie w okresie zimowym).

Wietrzenie pomieszczeń będzie efektywniejsze, gdy zamiast regularnego otwierania i zamykania okien zastosuje się specjalistyczne nawiewniki.

Zamontowanie grzejników przy oknach – jest to idealny sposób na wyrównanie temperatury w całym pomieszczeniu.