Okna – zyski i starty ciepła

Przez okna ucieka znaczna ilość ciepła. Z drugiej strony docierają przez nie promienie słoneczne, które wywołując mały efekt cieplarniany, mogą istotnie podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu. Czy jednak jest możliwe, aby okna przynosiły więcej zysków cieplnych niż strat w okresie grzewczym?

Okna, a bilans cieplny

W klimacie umiarkowanym, czyli takim, jaki panuje w Polsce, okna skierowane na południe mogą w sezonie grzewczym dawać więcej ciepła, niż go tracić. Okna przepuszczają promienie słoneczne, by poprzez efekt szklarniowy, zwiększać temperaturę nawet o kilka stopni Celsjusza. Z tego też powodu często buduje się domy z ogromnymi oknami od strony południowej. Jest to praktycznie już standard w przypadku energooszczędnych domów pasywnych. Takie rozwiązanie oznaczać może duże korzyści w sezonie grzewczym. Niestety, ma też spore wady. Po pierwsze, zazwyczaj doprowadza do znacznego przegrzania pomieszczeń w okresie letnim. Po drugie, duże okna trzeba też umiejętnie zasłaniać, w przeciwnym wypadku może być trudno zachować prywatność domowników. W przypadku okien od wschodu oraz zachodu, a szczególnie północy, więcej ciepła ucieka przez okna niż trafia do pomieszczeń, poprzez promienie słoneczne.

Ile powinno być okien w domu?

Dlatego też liczba oraz powierzchnia okien powinna być przemyślana. Zgodnie z prawem, w pomieszczeniach mieszkalnych okna powinny mieć powierzchnię minimum 12,5% powierzchni podłogi danego pokoju. Jednakże ilość i powierzchnia okien nie powinna być uwarunkowana jedynie przepisami prawa, ale także przeznaczeniem danych pomieszczeń oraz preferencjami domowników.

Warto więc zachować zdrowy rozsądek. Co prawda dom z ogromnymi oknami od południa i brakiem okien od północy, może rzeczywiście znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w zimie. Z drugiej jednak strony, w lecie zamieni dom w szklarnie. Bilans energetyczny jest ważny, ale jeszcze ważniejszy jest komfort życia domowników. Należy też zauważyć, że wraz ze zmianami klimatu, średnia temperatura w Polsce będzie rosła, a coraz większym problemem będzie zbyt wysoka temperatura latem.