Okna ulegają stopniowemu zużyciu. Ponadto wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiają się coraz lepsze i tańsze okna. Dlatego też czasem warto zainwestować w wymianę starych okien. Zwiększy to komfort życia domowników, a ponadto taka inwestycja zwróci się po latach, w związku z mniejszymi rachunkami za energię cieplną.
Kiedy warto wymienić okna?
Wymiana wszystkich okien w danej nieruchomości może oznaczać koszt wynoszący nawet kilkanaście tysięcy złotych. Trzeba więc dokładnie przemyśleć tę decyzję. Okna wymienia się głównie wtedy, gdy ich stan techniczny jest nieodpowiedni. Wszelkie nieszczelności np. w mechanizmie otwierającym okno, czy też rysy na szybach powodują znaczny spadek efektywności dźwiękowej i energetycznej okien.
Jak zaoszczędzić przy wymianie okien?
Warto rozważyć zamontowanie kilku okien stałych tj. nieotwieralnych. Są one znacznie tańsze, a ponadto brak mechanizmu otwierania zabezpiecza przed potencjalnymi problemami związanymi z jego uszkodzeniami.
Okna dobrze jest kupować poza sezonem budowlanym. Wtedy to można uzyskać lepszą cenę za okno, a ponadto uzyskać korzystniejsze warunki od ekipy montującej. Najlepiej jest więc wymianę okien zaplanować na początek jesieni, kiedy to ceny będą atrakcyjniejsze, a temperatura odpowiednio wysoka do przeprowadzenia takich prac (Okien nie powinno się montować przy temperaturze bliskiej zeru, lub w czasie mrozów).
Najpierw monter, potem kupno okna
Popularnym błędem jest kupno okna, przed zamówieniem monterów. Wtedy to, łatwo o pomyłkę i kupno okna o nieodpowiednich rozmiarach, czy też niedostosowanych parametrów technicznych. Już błąd o jeden centymetr w czasie pomiarów otworu okiennego może mieć poważne, negatywne konsekwencje.
Sam proces montowania nie jest skomplikowany, wymaga jednak precyzji, doświadczenia i zdolności manualnych. W większości przypadków konieczne jest zdemontowanie parapetów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przed instalacją okna, trzeba być także pewnym, że ościeże okienne jest równe i pozbawione wilgoci. Po wmontowaniu okien należy z powrotem zainstalować parapety.
Wymiana okien, a prawo budowlane
Co do zasady, wymiana okien (a także drzwi) w domu nie uważa się za roboty budowlane, w rozumieniu ustawy o prawie budowlanym. Mówiąc prościej, wymiany okien nie trzeba nigdzie zgłaszać, ani tym bardziej uzyskiwać na to pozwolenia.
Inaczej rzecz ma się, gdy następuje zmiana wielkości bądź też wykucie zupełnie nowego otworu okiennego. W świetle obowiązujących przepisów uznaje się to, za ingerencję w konstrukcję budynku. W tej sytuacji należy udać się do odpowiedniego organu administracji budowlanej, aby zgłosić planowaną zmianę otworów okiennych w nieruchomości. W niektórych przypadkach samo zgłoszenie nie wystarczy i konieczne będzie uzyskanie pozwolenia.