Odpowiednia okna mogą zamienić zbyt ciemną piwnicę, w przytulne miejsce, z odpowiednią ilością światłą słonecznego. Trzeba jednak umieścić okna w odpowiedni i przemyślany sposób.
Gdzie najlepiej umieścić okna w piwnicy?
Jeżeli tylko część piwnicy znajduje się pod poziomem gruntu, to nie ma żadnego problemu z zamontowaniem okien. Sytuacja jest trudniejsza, gdy cała piwnica znajduje się poniżej powierzchni ziemi. Wtedy to, jedynym sposobem na zamontowanie okien jest wykopanie specjalnych dołów, przez które przenikać będą promienie słoneczne. Niestety jest to o wiele droższe, mnie efektywne i problematyczne rozwiązanie. Do wykopanych dołów wpadać może np. woda, konieczne jest więc zamontowanie systemu jej odprowadzania.
Aby piwnica była naprawdę widna, to powierzchnia okien powinna stanowić co najmniej 20% powierzchni podłogi, w danym pomieszczeniu piwnicznym. Powstałe okna nie mogą być także zakryte np. drzewami, płotem, czy innymi przeszkodami, które blokują swobodny przepływ światła.
Warto także różnicować ilość okien, w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia piwnicznego. O ile np. w warsztacie, duże ilości promieni słonecznych jest bardzo pożądana, o tyle np. w spiżarni okna lepiej montować w znacznie mniejszych ilościach. Czasem zdarza się, że w piwnicy stwarza się dodatkowy pokój albo tworzy się pokój gier (np. wstawia się stół do bilardu). W tej sytuacji także dobrze jest zamontować sporą liczbę okien.
Trzeba też zdawać sobie sprawę, że sama w sobie piwnica oznacza na ogół spore straty cieplne, a piwnica z dużą ilością okien jeszcze pogłębia ten problem. Dlatego też nie należy przesadzać z liczbą otworów okiennych w piwnicy.
Okna w piwnicy powinny zapewniać bezpieczeństwo, gdyż często są one celem włamywaczy. Warto więc albo montować dużą ilość małych otworów okiennych, przez które nikt się nie przeciśnie, albo też instalować okna standardowej wielkości, zabezpieczone systemem antywłamaniowym.