Zarysowanie na szybach to poważny problem. Rysy pojawiają się dość łatwo, na skutek niewłaściwego czyszczenia lub też zdarzeń losowych. Zarysowana szyba nie tylko oszpeca wygląd okna, ale także zmniejsza jego szczelność. W konsekwencji traci się ciepło, a z czasem może dojść do pęknięcia całej szyby.
Rysy na szybach – działania prewencyjne
Na odpowiednio konserwowanych szybach rzadziej pojawią się rysy. Trzeba więc zachować szczególną uwagę podczas ich czyszczenia. To wtedy bowiem najczęściej dochodzi do uszkodzeń szyb. Należy je więc czyścić delikatnie, z zastosowaniem odpowiednich środków czyszczących. Równie ważne jest użycie szmatki, wytworzonej z odpowiedniego i gładkiego materiału. Chropowata ścierka może bardzo szybko przyczynić się do powstania dużych rys. Także bardzo sztywna szmatka nie sprawdzi się, jako narzędzie do czyszczenia szyb. Najlepiej jest zaś użyć ścierek wykonanych z mikrofibry. Koło okien nie warto też stawiać dużych przedmiotów, o ostrych kształtach, które w przypadku przewrócenia mogą narobić dużo szkód.
Co robić, kiedy rysa już się pojawiła?
Nawet zachowanie wszelkich środków prewencyjnych w czasie czyszczenia okien, nie zagwarantuje tego, że nie pojawią się na niej rysy. Przyczyną zarysowań są także zdarzenia losowe np. opady gradu, czy akty wandalizmu.
Powstałą rysę na szybie trzeba wypolerować. W tym celu można skorzystać z „domowych sposobów” i użyć np. wybielającą pastę do zębów. Dużo skuteczniejsze jest jednak użycie pasty do polerowania szkła. Znaleźć ją można w marketach budowlanych albo w Internecie. Ostatecznie, można także skorzystać z pomocy specjalistów, którzy profesjonalnie wyszlifują oraz wypolerują rysę na oknie. Trzeba się jednak wtedy już liczyć, ze sporymi kosztami. Czasem lepiej jest więc wymienić nawet całe okno niż zlecać maskowanie rysy powstałej na oknie.